تبلیغات
حقیقت را زمانی كه بسیار دشوار است جستجو كن.

حقیقت را زمانی كه بسیار دشوار است جستجو كن.
اینجا نقطه آغاز است. 
نویسندگان
نظر سنجی
نظرت چیه؟البته انتقادهم داشتی قسمت نظرات برام بنویس.

صفحات جانبی
ازدواج موقت

افزایش میل پسران به ازدواج موقت

ازدواج پدیده‌ای است اجتماعی و كمتر كسی پیدا می‌شود كه حاضر به ازدواج نباشد شاید زمان ازدواج دست خوش تغییراتی شود اما این امر تقریباً برای تمامی افراد

جامعه امری عادی محسوب می‌شود. بررسی‌های صورت‌ گرفته توسط جامعه‌شناسان نشان می‌دهد كه افزایش سن ازدواج بیشتر روی دختران تأثیر نامطلوب خواهد گذاشت تا پسران. مردان به دلیل آنكه انتخاب‌گر هستند، در هر سنی كه تصمیم به ازدواج بگیرند این اقدام با كمی تأخیر عملی خواهد شد اما برای دختران اجرای این تصمیم با مشكلاتی همراه خواهد بود كه گهگاهی به دلیل بالارفتن سن فرد، خواسته آنان اجرایی نمی‌شود.

بنا به اظهارات شهلا کاظمی پور دغدغه‌هایی از قبیل ادامه تحصیلات و داشتن شغل مناسب كه شخص را برای ازدواج بهتر ترغیب می‌كند در صورت عملی نشدن ازدواج باعث سرخوردگی شخص می‌شود. گرایش به ادامه تحصیلات برای داشتن همسری با شرایط ویژه دایره انتخابات شخص را محدودتر خواهد كرد و همین شخص ممكن است با مردی كه از نظر سنی با او هماهنگی داشته اما به دلیل داشتن سطح تحصیلات پایین‌تر، حاضر به ازدواج نباشد و این می‌شود یك دغدغه فكری كه سرآغاز بحران خواهد بود.

کاظمی پور معتقد است: «ترغیب و تشویق جوانان به امر ازدواج برای آنانی كه می‌خواهند برای همیشه مجرد زندگی كنند وظیفه مصلحان جامعه است. انسان برای زندگی اجتماعی آفریده شده است و نیاز به همراه دارد. شاید در مقاطعی از زندگی میل به ازدواج در شخص دست خوش تغییرات شود اما انسان برای زندگی انفرادی آفریده نشده است. در سال‌های نخست جوانی احساس تنهایی حس نمی‌شود اما به مرور فرد نیاز به داشتن خانواده را در خود به شدت احساس می‌كند.»

به گفته صاحب‌نظران اگر روابط جنسی منوط به ازدواج باشد ازدواج در اصل قرار خواهد گرفت در غیر این صورت ازدواج شرط اول به حساب نخواهد آمد.

محاسبات صورت گرفته از سوی این جامعه‌شناس مشخص می‌كند كه در سال 85 جمعیت زنان مجرد هرگز ازدواج نكرده 35 سال به بالا، سیصد و هشت هزار نفر بوده كه شاید از این جمعیت تنها 10 درصد از آن‌ها تمایلی به ازدواج نداشتند و مابقی فرصت ازدواج را به دست نیاورده و در تجرد باقی مانده‌اند

به گفته معاون پژوهشی مركز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، شاید نبود امنیت شغلی مناسب، تورم، هزینه‌های كمرشكن زندگی از دلایل گریز جوانان از ازدواج است اما عمده‌ترین علت آن بالارفتن سطح توقع و زیاده‌خواهی دختران مجرد است و این باعث می‌شود كه مردان برای ارضای نیاز جنسی خود تن به روابط فرا زناشویی یا ازدواج موقت دهند.

کاظمی پور می‌افزاید: «برخی از پسران مجرد برای ارضای نیاز جنسی به زنان مطلقه و بدون همسر گرایش پیدا می‌كنند و برای مشروعیت بخشیدن به این رابطه تن به ازدواج موقت می‌دهند و پس از امکان بپری كردن مدت زمان مشخص و فراهم كردن یك زندگی دایم تصمیم می‌گیرند ازدواج كنند.»

شاید شرایط اقتصادی نامطلوب پسران را نسبت به امر ازدواج سردتر می‌كند اما از نگاه این جامعه‌شناس، زیاده‌خواهی دختران و خانواده‌های آن‌ها عمده‌ترین دلیل برای عدم ازدواج است كه همین مسئله به مرور زمان و با افزایش سن به عنوان بحران و دغدغه به حساب خواهد آمد.

اما اگر به طور مثال دختری ، یك سال به ازدواج موقت آقایی در بیاید و  بعد از یك سال هم این آقا تمایلی به صیغه كردن مجدد این خانم نداشته باشد ، تكلیف چیست ؟ آیا این خانم كه دیگر باكره هم نیست ، دیگر با چنین شكل و شمایلی وارد خیابان نمی شود و به دنبال خود نمایی بیشتر نخواهد بود ؟ و اگر از بدی روزگار این خانم بچه‌دار شد ، مسئولیت این بچه با كیست ؟ از همه مهم تر ، آیا این سبك و سیاق به شهوت پرستی بسیاری از مردان متاهل دامن نخواهد زد ؟ و آیا بسیاری از كانون های خانوادگی را به هم نخواهد ریخت ؟
ازدواج موقت

بار ها بسیاری از دختران و پسران گفته اند ، وقتی مسئولین گفته اند ، پس می شود كه ما خودمان صیغه مربوطه را خوانده و با هم ارتباط داشته  باشیم . اما غافل از این كه مسئولین با طرح چنین مسائلی ، بدون برنامه ریزی و بدون عاقبت اندیشی ، و شاید نا آگانه  موجب رواج فساد به گونه دیگری می شوند . اگر كمی به عمق این مسئله توجه كنید ، متوجه خواهید شد كه این امر باعث می شود بسیاری از دختران دیگر حرمت بزرگ ترهای خود را نداشته  و دست به هر كاری كه تمایل دارند ، بزنند . علاوه بر این با چنین اتفاقاتی باید برای  این دختران  انتظار انواع بیماری های جنسی كه از طریق مقاربت های جنسی متنوع  منتقل می شود ، داشت .

از طرف دیگر ، بسیاری از  خود جلوه گری ها و خود نمایی ها مربوط به دختران مجرد نیست ، بلكه ما شاهد خانم های متاهلی هستیم كه با آرایش و خود آرایی در خیابان ها تردد می كنند .

بیشتر مردان متاهلی كه وضعیت مالی خوبی دارند ، از این طرح استقبال می كنند . زیرا با خرج كردن یك پول اندك ، می توانند تنوع طلبی را تجربه کرده و پس از مدتی كه از یك دختر خانمی دلزده شدند ، شخص  دیگری را جایگزین كنند . قطعا در جامعه ما كه هنوز بین سنتی بودن  و مدرنیته گیر كرده است ، متضرر دختر خانم ها خواهند بود زیرا هم فرصت و زمان ازدواج را از دست داده اند و هم شرایط یك دختر خانم را ندارند . اما معضل بزرگتر این است كه علاوه بر رابطه های جنسی نامتعارف و بیمار گونه ، این افراد برای ازدواج مجدد ، تلاش خواهند كرد تا به گونه ای مسئله پیش آمده  را ترمیم کنند ، كه این پدیده هم  بدبختی دیگری  به بدبختی فرد می افزاید ، چرا كه بار كج به منزل نمی رسد .

قطعا در جامعه ما كه هنوز بین سنتی بودن  و مدرنیته گیر كرده است ، متضرر دختر خانم ها خواهند بود زیرا هم فرصت و زمان ازدواج را از دست داده اند و هم شرایط یك دختر خانم را ندارند

برای این معضل اجتماعی چه می توان كرد ؟ اگر شرایط ازدواج و اشتغال برای دختران و پسران حل شود ، فرصت هایی فراهم شود ، تا هر دو طرف همدیگر را در فضای امنی در كنار خانواده بشناسند . و یا این كه به جای بحث صیغه برای مردان متاهلی كه اقدام  به صیغه كردن دختران می كنند ، بحث ازدواج دوم ، با برنامه ریزی ، فرهنگ سازی و اصولی و با نظر همسر اول  مطرح شود . و یا واقعا برنامه ای تدوین شود كه به جای بیان چنین پیشنهاداتی ، این مشكلات برای جوانان به گونه های كار آمد و تخصصی حل شود ، بهتر خواهد بود تا این كه ما شمار دختران خیابانی و  آمار فحشا و فساد را با دست خود بالا ببریم .
طبقه بندی: اجتماعی،
برچسب ها: ازدواج موقت، شهلا کاظمی،
[ دوشنبه 14 شهریور 1390 ] [ 02:59 ب.ظ ] [ mostafa entezar ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

تنها قصد من از ساخت این وبلاگ مبارزه با کسانیست که قصد دارند دروغ و تزویر را چاشنی عملکرد خود قرار داده و با گرفتن ایمانمان مارا ملعبه دست خود کنند.
تنها راه مبارزه و زندگی کردن در این دنیا افزایش اگاهی و جنگ فکریست.
دوست من اگر میخواهی از تو برای خودت برده نسازند شروع کن آینده در دستان ماست.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ابزار وبلاگنویسان
ابزار وبلاگنویسان
ابزار وبلاگنویسان www.entezar-zohoor.mihanblog.com
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
فروش بک لینک طراحی سایت